2022 Winners and short/long lists


Winning stories 2022

First Prize – Saying Goodbye to Laura by Nikki Copleston

Second Prize – Moonblind by Kieran Marsh

Third Prize – Buyer Beware by Fiona Anderson

Highly Commended:

The Fog, by Joanna Shardlow

Redhead Reunion by Dianne Bown-Williams

Selkie by Anne Corlett.

The Local Prize was won by Anne Corlett for Selkie.

Shortlisted entries in 2022

A Brilliant Day

Buyer Beware

Ghosted

Going Down

Light of Loss

Moonblind

Redhead Reunion

Saying Goodbye To Laura

Selkie

The First Cut

The Fog

The Last Year the Ice Lake Sang

Longlisted entries in 2022

A Brilliant Day

A Stolen Girl

All the Works of Men

Another Cup of Tea

Banjoed

Buyer Beware

Confession (paper)

Dance Here Forever

Fishing and Other Lessons

Ghosted

Going Down

Life on the 27 Bus

Light of Loss

Little Laia’s Testament

Moonblind

Open Evening

Paint Dripping to a Tune I’ve Got to Know

Redhead Reunion

Saying Goodbye to Laura

Selkie

Stalled

Still Human

Stuff (paper)

The Factory

The First Cut

The Fog

The Last Year the Ice Sang

The Mad Dog

The Photograph

The Thin Place

Tuesday Afternoon/Wednesday Morning

Vulture and Child

When We Went to See the Queen

Winners 2021

First place, Tony Peake with Your Call’; second place, Arleen McCrombie with ‘North Ridge’; third place, Jimmy Lowther with ‘Kingfisher; highly commended, Mary Byrne with ‘Finishing Touch‘ and Stella Townson with Butch’.

Local prizes (from writers within 25 miles of Frome): joint first place to Jimmy Lowther (Kingfisher) and Stella Townson (Butch); third place, Jo Kirk with ‘The Last Apple; highly commended, Adrienne Howell with My Boy Jonah’.

Shortlist 2021
Abu Hubeira
Butch

Finishing Touch
Issac Falls in Love
Kingfisher
Lost SheepMy Boy JonahNorth Ridge

The Last Apple
Twice Round the Moon
Your Call
Results 2020
  • First Place: Peace Offering, by Elizabeth Pratt

  • Second Place: The Prodigal Robin, by Louise G Cole

  • Third Place: Missing the Boat, by Vivian Oldaker

Local Prize
  • First Place: Air Freshener and Jam, by Jill Warrener

  • Runner -up: Missing the Boat, by Vivian Oldaker

Previous Results

2019

First Place: Clare Reddaway – A Long Way From Home
Second Place: Richard Hughes – Is this the Fussen train?
Third Place: Jessica Fabrizius – Trapped in a Box

2018

First Place: Julie Evans — The Artist’s Last Model

Second Place: William Hillier — I am not Elena

Third Place (and local prize): Suzie Lockhart-Smith — Colouring in

2017

First Place:  Rhiannon Lewis – The Jugs Stay with the Dresser

Joint Second Place:  Jo Else – Mr Reginald’s Last Encounter

Joint Second Place: Mark Johnson – Hedgehopping

Copyright © Short Story Competition 2022 Privacy Policy